Są takie miejsca, które chcemy Wam bardzo polecić. Jednym z nich jest rodzinna firma Bytomski/Bytomska Jewellery. Dlaczego tak wyjątkowa? O tym rozmawialiśmy z Zuzanną Bytomską, właścicielką marki. Przeczytajcie sami!
Państwa firma to rodzinny biznes, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Skąd ta miłość do biżuterii?
Tata rozpoczął swoją przygodę z biżuterią wiele lat temu i tworzenie nowych form złotniczych jest jego naturalną formą ekspresji do dziś. Zdaje się, że mógłby nie zajmować się już niczym innym 😉 Od kiedy pamiętamy, pracownia złotnicza taty znajdowała się w naszym rodzinnym domu, więc biżuteria była w pewien sposób częścią naszego życia.
Czy często mają Państwo okazję projektować lub dobierać biżuterię ślubną?
Tak, coraz częściej osoby planujące ślub zgłaszają się do nas. Najpierw Panowie (często w tajemnicy – uwielbiamy te podchody 😉 przychodzą po pierścionki zaręczynowe, potem już razem z narzeczoną wybierają obrączki ślubne. Panie chętnie wybierają dla siebie kolczyki lub naszyjniki. Świadomie decydują się na biżuterię która będzie ozdobą nie tylko tego jednego dnia, ale będzie cieszyła przez długie lata.
Czym jest certyfikat Fairmined?
Certyfikat Fairmined oznacza złoto z którego jesteśmy naprawdę dumni 🙂 Od 2018 roku jako pierwsza marka biżuteryjna w Polsce (i jak do tej pory chyba cały czas jedyna – mamy nadzieję, że wkrótce inni pójdą w nasze ślady 😉 oferujemy złoto z certyfikatem Fairmined, czyli pozyskane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Złoto z certyfikatem Fairmined pochodzi wyłącznie od rzemieślniczych i drobnych organizacji górniczych, spełniających wysokie wymagania standardu Fairmined. Standard ten został opracowany przez Alliance for Responsible Mining (ARM) – niezależne stowarzyszenie na rzecz odpowiedzialnego wydobycia, a jego celem jest poprawa warunków pracy i życia – w tym także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko – milionów osób związanych z małymi kopalniami złota.Warto wiedzieć, że ze złota z tym certyfikatem wykonane są medale Pokojowej Nagrody Nobla, a marka Chopard tworzy statuetki Złotej Palmy dla festiwalu filmowego w Cannes 🙂
Jak przyszli małżonkowie podchodzą do tematu biżuterii wykonanej właśnie z materiałów z tym certyfikatem?
Z radością obserwujemy coraz większe zainteresowanie złotem z certyfikatem Fairmined. Ludzie zaczynają rozumieć, że ich codzienne wybory mają znaczenie i realny wpływ na to jak wygląda świat w którym wszyscy żyjemy. Że nie zawsze warto szukać okazji, byle szybciej i taniej, i że to właśnie świadoma decyzja na co przeznaczamy nasze pieniądze, ma prawdziwą wartość.
Czy w Polsce świadomość materiałów, z których wykonuje się biżuterię jestduża?
Tak, świadomość materiałów, z których wykonuje się biżuterię jest coraz większa i coraz więcej takich materiałów się pojawia. Wiemy że popularność zyskują obrączki wykonywane np. z drewna, z różnych włókien, tworzyw i żywic. My jednak w naszej pracowni pozostajemy wierni metalom szlachetnym 🙂 Jeśli ktoś nie chce inwestować w nowe złoto z certyfikatem Fairmined, namawiamy do użycia złomu złotej biżuterii, najlepiej z własnych zasobów – w duchu recyklingu obecnego w złotnictwie od zarania dziejów.
Jakie plany ma firma na najbliższych kilka lat?
Plan jest jeden i od lat ten sam – przede wszystkim tworzymy biżuterię w zgodzie ze sobą 🙂 Do jej tworzenia używamy surowców z jak największą świadomością miejsca pochodzenia i sposobu pozyskania. Ograniczamy toksyczną chemię i angażujemy się w inicjatywy wspierające ochronę środowiska.