Czy wiecie, że więcej niż 20 milionów osób na świecie zdobywa złoto w sposób niszczący środowisko naturalne? Kopalnie do niewolniczej pracy wykorzystują przede wszystkim dzieci, a górnicy nie mają zapewnionego podstawowego bezpieczeństwa, nie mówiąc już o środkach, których używa się podczas wydobywania kruszca. Istnieje jednak na świecie złoto, które otrzymać może certyfikat fairmined. Co to takiego?
Etyczne złoto w myśl idei zero waste
Świadomość ekologiczna na świecie zwiększa się z roku na rok. Coraz więcej salonów jubilerskich spotyka się zapotrzebowaniem ze strony klientów na biżuterię wyprodukowaną z ekologicznego surowca. Co za tym idzie? Rośnie zainteresowanie biżuterią wyprodukowaną ze złota z certyfikatem Fairmined, który dowodzi o jego prawidłowym wydobyciu, nie wpływającym negatywnie na środowisko i ani prawa człowieka.
Certyfikat fairmined
Złoto, które otrzyma takie odznaczenie jest wydobywane w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Co więcej, zyski z jego sprzedaży wspierają równouprawnienie, likwidację pracy dzieci i grupy przestępcze. Fairmined to wsparcie dla uczciwej praktyki i przeciwstawianiu się masowemu pozyskiwaniu kruszca w złym celu.
Inicjatywę tę w Polsce wspiera również Skarbnica Narodowa w ramach Samlerhuset Group.
„W wielu regionach Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Afryki kopalnie złota to często jedynie źródło utrzymania. Praca tam jest na ogół wykonywana ręcznie, a w procesie oczyszczania złota stosuje się śmiertelnie niebezpieczną rtęć. Co gorsza, te kopalnie funkcjonują poza oficjalnym rynkiem dystrybucji i często sprzedają kruszec za pośrednictwem grup przestępczych. Dziś 85-90 procent złota pochodzi z kopalni stosujących międzynarodowe standardy, ale pozostała 10-15 procent wydobywa się w mniejszych kopalniach, które w sumie zatrudniają około 10 milionów ludzi. Poprawa warunków ich pracy to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przez branżą wydobywczą i jubilerską” – mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej, która w ramach grupy Samlerhuset wspiera Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia.
Przykłady ze świata
Od 2014 roku Złota Palma, którą przyznaje się za najlepszy film podczas Festiwalu w Cannes wykonywana jest ze złota z certyfikatem fairmined. To jednak nie wszystko! Również medal Pokojowej Nagrody Nobla. W 2016 roku w Rio de Janeiro wprowadzono również pierwszy Laur Olimpijski wykonany ze złota z certyfikatem Fairmined. Jest on repliką kamienia z Olimpii. Takie zastosowanie złota z certyfikatem Fairmined pozwala to zwrócić uwagę świata na lepsze warunki pracy w kopalniach złota.
Kto może otrzymać certyfikat?
Najczęściej otrzymują go niewielkie rzemieślnicze organizacje górnicze, których działania zostały dostosowane do międzynarodowych norm. Co więcej, ich kruszec wydobywany jest w sposób odpowiedzialny, bezpieczny i dobry na środowiska i ludzi. Według informacji, aby otrzymać certyfikat, niezbędne jest przejście ok 2-letniego okresu przygotowań, podczas którego wsparcia udziela Alians.
Sprawiedliwa cena złota i innowacje na świecie
Jak już wspomnieliśmy, certyfikat Fairmined zostaje przyznany zazwyczaj małym organizacjom rzemieślniczym i górniczym, które w swojej pracy dostosowały się do norm i dzięki nim kruszec jakim jest złoto, wydobywany jest w bezpieczny sposób. Zapewnia to jego sprawiedliwą cenę.
Sprzedaż biżuterii FAIRMINED na przełomie lat
Tylko spójrzcie, jak na przełomie lat zmieniają się ilości sprzedawanego złota z certyfikatem FAIRMINED.
OD 2014 ROKU OK. 5,844 000 dolarów premii Fairmined zostało wypłacone certyfikowanym organizacjom górniczym. Poniżej możecie zobaczyć, jak rozkłada się to na przełomie lat:
Responsible Jewellery Council (RJC)
Na świecie istnieje organizacja non-profit, która została założona specjalnie w celu wzmacniania zaufania konsumentów, czy też klientów, poprzez oferowanie i szerzenie informacji na temat kamieni szlachetnych oraz złota, pochodzących od etycznych dostawców. Organizacja RJC ma na celu budowanie swego rodzaju wspólnoty zaufania pomiędzy klientami salonów jubilerskich, sprzedawcami i dostawcami kruszców.
Biżuteria ze złota fairmined
Coraz więcej firm biżuteryjnych w Polsce szczyci się tym, że swoje produkty wykonuje właśnie z tego rodzaju kruszca. Bardzo cieszy nas ta zmiana i postęp, który widać również w naszym kraju! Przykładem tego typu jubilera jest Bytomski/Bytomska, jeden z partnerów ubiegłorocznej edycji Festiwalu Sukien Ślubnych z Drugiej Ręki.