Menu Zamknij

Zero wasteowa Panna Młoda

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z ideą zero waste. Jak wskazuje sama nazwa, jest to styl życia, polegający na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci. Odpady, takie jak plastikowe kubki, słomki, paragony czy ulotki sprawiają, że nasza planeta obumiera. Najwyższy czas, aby zacząć działać! Jeśli chcesz żyć zgodnie z ideą zero waste, możesz ją wdrożyć również podczas swojego ślubu i wesela. To najlepsza okazja, żeby pokazać innym, jak dbać o środowisko. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się jak zostać zerowasteową Panną Młodą!

Suknia ślubna z drugiej ręki

Każda kobieta chce wyglądać pięknie w dniu swojego ślubu, dlatego marzy o wyjątkowej i niepowtarzalnej kreacji. Zakup nowej sukni ślubnej to bardzo duży koszt, a ceny z roku na rok stają się coraz wyższe. Czy warto więc inwestować w suknię, którą ubiera się raz w życiu? A może istnieją inne sposoby, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ale także zrobić krok ku ochronie naszej planety? Jeśli żyjesz zgodnie z ideą zero waste, zdecyduj się na używaną suknię ślubną. Wystarczy kilka krawieckich poprawek i jesteś w stanie stworzyć kreację jedyną w swoim rodzaju! Gdzie znaleźć idealną suknie z drugiej ręki? Koniecznie weź udział w organizowanym przez nas wydarzeniu i spraw, by przepiękne suknie zyskały drugie życie! Szczegóły: https://www.facebook.com/events/2753336734753964/

Ekologiczny makijaż

Jeśli sama wykonujesz makijaż ślubny, nie kupuj nowych kosmetyków, przeznaczonych tylko i wyłącznie na tę okazję. Wykorzystaj te, które posiadasz już w swojej kosmetyczce lub pożycz od siostry, mamy bądź koleżanki. W przypadku gdy maluje Cię wizażystka, powiedz jej, że zależy Ci na zerowastowym makijażu. Poproś o użycie kosmetyków, które są przyjazne środowisku i można je wykorzystać wielokrotnie. Przykładowo, zamiast plastikowych patyczków higienicznych możesz użyć bambusowych. Natomiast alternatywą dla wacików mogą być wielorazowe płatki lub muślinowe ściereczki. Jeśli zależy Ci na ochronie naszej planety, zrezygnuj też ze sztucznych rzęs. Pamiętaj, że minimalizm i prostota to obecnie jeden z najgorętszych trendów.

Fryzura w stylu zero waste

Rynek ślubny oferuje mnóstwo akcesoriów do włosów, które wykorzystuje się do ślubnych upięć. Niestety takie ozdoby nie są przyjazne dla środowiska, a ich zakup wiąże się z generowaniem kolejnych odpadów. Czy ideę zero waste można wykorzystać również w kwestii fryzury ślubnej? Oczywiście! Wszystkie sztuczne elementy, takie jak welon czy ozdobne spinki, można zastąpić wiankiem z żywych, pachnących kwiatów. Taki dodatek do fryzury ślubnej sprawi, że będziesz wyglądała bardzo romantycznie i dziewczęco, a co najważniejsze, nie zaszkodzi naszej planecie.

Drugie życie starej biżuterii

Jeżeli chcesz być zerowastową Panną Młodą, nie kupuj nowej biżuterii. Przeszukaj wszystkie szuflady i zakamarki w swoim domu. Na pewno znajdziesz tam biżuterię, której nie nosisz od lat. Ślub będzie idealną okazją, aby dać jej drugie życie. Możesz ją przerobić u złotnika lub wymienić na inny model. Jeżeli masz ulubione kolczyki lub bransoletkę – załóż je na swój ślub. Według statystyk wyprodukowanie jednej obrączki wiąże się z wygenerowaniem 20 ton odpadów wydobywczych [1]. Warto więc pomyśleć o biżuterii vintage, która oprócz wartości sentymentalnych, będzie przyjazna dla środowiska.

[1] Amy Korst, Styl życia Zero Waste: Śmieć mniej, żyj lepiej, Poznań 2017.