Kupiłaś suknię podczas III edycji Festiwalu Sukien Ślubnych z Drugiej Ręki, która teraz czeka swój wielki dzień? Sprawdź jak przechowywać kreację, aby w dniu ślubu prezentowała się nienagannie oraz dowiedz się jakich błędów unikać, aby jej nie zniszczyć.
Oddaj suknię do krawcowej, aby dokonała poprawek
Jeśli wybrana przez Ciebie kreacja jest np. za długa, ma zbyt krótkie ramiączka lub wszyte miseczki nie odpowiadają rozmiarowi Twojego biustu oddaj suknię w profesjonalne ręce. Krawcowa dokona wszystkich zmian, które sprawią, że w dniu ślubu będzie ona dopasowana do waszej sylwetki.
Nie zwlekaj z poprawkami do ostatniej chwili i najlepiej oddaj suknię kilka miesięcy przed ślubem. Wtedy będziesz miała pewność, że krawcowa zdąży przygotować ją na czas.
Możesz oddać suknię do prania
Wszystkie suknie wystawione na Festiwalu były wcześniej prane. Jednak jeśli czujesz taką potrzebę, możesz oddać zakupioną kreację do profesjonalnej pralni ekologicznej. Taki zabieg sprawi, że suknia zachowa swój nieskazitelny kolor oraz ją odświeży.
Przechowuj suknię w odpowiednim pokrowcu
Unikaj przechowywania sukni w plastikowym pokrowcu, folii lub worku. Kreacja przechowywana w taki sposób narażona jest na żółknięcie i wilgoć.
Najlepiej sprawdzi się odpowiedniego rozmiaru, gruby, oddychający pokrowiec wykonany z muślinu, mikrofibry lub niefarbowanego papieru.
Schowaj suknię do kartonu lub pudła
Jeśli Twój ślub odbędzie się za kilka miesięcy, lepiej nie trzymaj sukni powieszonej na wieszaku w szafie. W ten sposób może się ona rozciągnąć, kurzyć, pognieść i odkształcić.
Najlepiej będzie jeśli suknię umieścisz w kartonie lub pudle. Upewnij się, że miejsce przechowywania jest suche, ciemne oraz panuje w nim stała, pokojowa temperatura. Dlatego lepiej nie trzymaj sukienki w piwnicy lub na strychu i w pobliżu okna, gdzie będzie narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych, które mogą zniszczyć tkaninę.
Jeśli zdecydujesz się na schowanie sukni do kartonu, ciężki gorset wypełnij materiałem, dzięki czemu się nie odkształci. Co kilka tygodni możesz suknię wyjmować i wkładać z powrotem do pojemnika. W ten sposób łatwiej będzie usunąć powstałe zagniecenia, ponieważ nie będą aż tak trwałe. Pamiętaj o umyciu rąk i zmyciu makijażu, jeśli chcesz przymierzyć suknię.
Do pudła możesz wrzucić również pochłaniacz wilgoci lub pachnącą saszetkę – sama wybierz ulubiony zapach.
Osobno przechowuj dodatki i ozdoby do sukni
Dodatkowe elementy takie jak biżuteria, ozdoby do włosów, a nawet akcesoria krawieckie (szpilki i agrafki) mogą zostawić plamy.
Na kilka dni przed ślubem wyjmij suknię z kartonu i wywieś ją w szafie
Materiał naturalnie się rozprostuje, a ty unikniesz prasowania sukni. Do wyprasowania pozostałych zagnieceń najlepiej użyj żelazka parowego (parownicy).
Pamiętaj, aby suknię zawiesić na ramiączkach, które wszyte są w środku sukienki. W ten sposób unikniesz odkształcenia rękawków, rozciągnięcia lub co gorsza uszkodzenia górnej części sukni ślubnej. Nie ucinaj ich, tylko schowaj do środka.